Czy fizjoterapeuta musi wykonywać badania diagnostyczne USG

Wielu z nas przyzwyczaiło się do traktowania fizjoterapeutów lub rehabilitantów jako osoby pomagające przywrócić równowagę, sprawność po przebytej chorobie lub urazie. Do gabinetów rehabilitacyjnych trafiają zazwyczaj pacjenci mający skierowania od lekarzy. Tymczasem profil pracy specjalistów od fizjoterapii i rehabilitacji uległ poważnym przemianom. Obecnie są to zawody uwolnione, a więc ich przedstawiciele prowadzą samodzielne, niezależne od lekarzy praktyki.

Po co USG w gabinecie fizjoterapeuty?
Widok ultrasonografu w gabinecie fizjoterapeuty może nieco zdziwić. Wielu właścicieli i pracowników tych gabinetów ukończyło kursy czy szkolenia USG, a badanie wykonywane podczas pierwszej wizyty jest standardem.
Takie badanie jest bardzo ważne szczególnie wówczas, gdy pacjent chce poddać się rehabilitacji bez skierowania lekarskiego, czyli bez wcześniej wykonywanych badań. Obraz USG daje aktualną informację o stanie narządów ruchu oraz innych narządów wewnętrznych i tkanek. W przypadku stwierdzenia stanów uniemożliwiających lub utrudniających prowadzenie terapii można podjąć właściwe działanie. Polega ono na dobraniu takiego zestawu ćwiczeń, który nie pogorszy stanu pacjenta, albo na całkowitej rezygnacji lub zawieszeniu rehabilitacji do czasu konsultacji z lekarzem specjalistą.

Nowoczesne gabinety korzystające z USG stosują w pracy metodę sonofeedback. Polega ona na ultrasonograficznej obserwacji narządów w trakcie lub po wykonaniu ćwiczeń. W ten sposób dokonuje się oceny, czy zestaw ćwiczeń dobrany jest adekwatnie do potrzeb pacjenta, czyli sonofeedback ocenia na bieżąco efekty terapii.

Kurs USG – jaki jest program i koszt szkolenia
Aby móc w swojej pracy wykorzystywać ultrasonograf każdy fizjoterapeuta lub rehabilitant powinien ukończyć kurs USG. Te kilkudniowe szkolenia USG mają na celu wyposażenie kursantów w wiedzę o zasadach powstawania obrazu USG oraz wykształcenie u nich umiejętności praktycznych w zakresie interpretowania tego obrazu. Szkolenia prowadzone są przez osoby praktykujące na co dzień i posiadająca duże doświadczenie w wykorzystaniu diagnostyki USG.
Opłata za kurs zależy od organizatora oraz od programu i czasu trwania. Z zasady opłaty wynoszą ponad 1000 złotych, nie wliczając kosztów zakwaterowania czy podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *